Zarządzanie projektami i kierowanie zespołami projektowymi metodami Design Thinking i SCRUM

Opis kursu

Specjalistyczne zajęcia dotyczące zarządzania projektami i kierowania zespołem projektowym metodami Design Thinking oraz SCRUM.

Cel zajęć

Ożywienie społeczne i zawodowe osób w wieku 30-50 lat poprzez poszerzenie ich wiedzy w zakresie zwinnego projektowania produktów i usług metodami Design Thinking i SCRUM.

Cele szczegółowe:

• tworzenie interdyscyplinarnych zespołów w oparciu o wartości zwinnego zarządzania projektami,
  • aktywizacja i integracja utworzonych zespołów poprzez naukę i przestrzeganie przyjętych ról w projekcie ,
  • zapoznanie zespołów z artefaktami i zdarzeniami zwinnych metodyk projektowania,
  • wprowadzenie do kreatywnych i interdyscyplinarnych narzędzi rozwiązywania problemów.

Rozwijane kompetencje

Rozwijanie kompetencji społecznych związanych z kontaktem z innymi ludźmi, które decydują o skuteczności współpracy, porozumiewania się i wywierania wpływu na innych podczas projektu, np. komunikatywność, asertywność, budowanie relacji, umiejętność pracy w zespole.

Poszerzanie wiedzy ogólnej i specjalistycznej oraz rozwój zainteresowań:

Rozwijanie kompetencji związanych z indywidualną realizacją zadań w projekcie, które mają wpływ na ogólną jakość ich wykonania (szybkość, sumienność, adekwatność). W trakcie szkolenia poruszone zostaną kwestie związane między innymi z zarządzaniem czasem, zarządzaniem ryzykiem, myśleniem analitycznym, sumiennością i dokładnością.

Pobudzenie aktywności edukacyjnej i kulturalnej:

Rozwijanie indywidualnych aktywności personelu w zakresie ciągłego uczenia się przez projekt. Np. relacja biznes-sztuka, dizajn, sztuka wizualna, obrazowanie informacji.

Zapobieganie społecznemu wykluczeniu:

Tworzenie modeli kompetencyjnych istotnych dla funkcjonowania zespołu projektowego. Np. praca zespołowa, wspólne podejmowanie decyzji, autoprezentacja, publiczne przedstawianie rozwiązań problemu.

Harmonogram szkolenia:

• Wprowadzenie. Przedstawienie tematu, celu oraz organizacji zajęć. Podział na zespoły. Wprowadzenie do designu.
  • Mind mapping – mapa myśli w projektach innowacyjnych. Zapoznanie z techniką oraz stosowaniem mind mapping. Opracowanie indywidualnych map myśli na wybrany temat.
  • Design Thinking. Wprowadzenie do Design Thinking.Przedstawienie „studium przypadku”. Empatia w Design Thinking. Definiowanie problemu. Generowanie pomysłów. Opracowanie prototypu.
  • Testowanie rozwiązań w Design Thinking – elevator pitch, storytelling. Zapoznanie z techniką elevator pitch i storytelling. Praktyczne testowanie opracowanych rozwiązań. Konkurs prezentacji.
  • Zwinne metody zarządzania projektami innowacyjnymi – Agile&Scrum. Teoria i wartości Scrum. Zespół Scrumowy i Scrum Master. Artefakty Scruma. Zdarzenia w Scrum – przygotowanie retrospektywy Sprintu.
  • Test podstawowy Agile&Scrum Open. Przeprowadzenie testu Agile&Scrum – poziom ogólny
    (j. ang. z tłumaczeniem trenera).
  • Projektowanie Modelu Biznesowego. Opracowanie Business Model Canvas (BMC) metodą Scrum – planowanie Sprintu, Daily Scrum, Retrospektywy Scrum.
  • Zakończenie zajęć. Przedstawienie ogólnych trendów w projektowaniu oraz podsumowanie zajęć, w tym wydanie certyfikatów Moderatora Design Thinking.

Terminy zajęć

Szkolenie obejmuje 5 spotkań on-line po 6 godzin (w sumie 30h zajęć).

Zajęcia odbywają się raz w tygodniu.

10 stycznia 2022 r. (poniedziałek) – godz. 15.30 – 20.30

24 stycznia 2022 r. (poniedziałek) – godz. 15.30 – 20.30

7 lutego 2022 r. (poniedziałek) – godz. 15.30 – 20.30

21 lutego 2022 r. (poniedziałek) – godz. 15.30 – 20.30

7 marca 2022 r. (poniedziałek) – godz. 15.30 – 20.30

III edycja – termin rekrutacji: od dn. 06.12.2021 r. do dn. 17.12.2021

Osoby zainteresowane udziałem w szkoleniu składają w w/w terminie następujące dokumenty:

• Formularz zgłoszeniowy (załącznik nr 1)
  • Orzeczenie o niepełnosprawności (jeśli dotyczy)
  • Klauzulę informacyjną (załącznik nr 4)
  • Oświadczenie o braku przeciwskazań zdrowotnych do udziału w zajęciach (załącznik nr 7)
  • Oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka/dzieci (jeśli dotyczy)

Dokumenty złożone po terminie lub dokumenty niekompletne nie będą rozpatrywane.

Wyniki rekrutacji: dn. 22.12.2021 r.

Osoby zakwalifikowane do projektu zostaną poinformowane drogą mailową.

Dostarczenie dokumentów do dn. 04.01.2022 r.

Osoby zakwalifikowane do projektu składają następujące dokumenty:

• Deklarację uczestnictwa w Projekcie (załącznik nr 5)
  • Umowę (załącznik nr 2)
  • Kwestionariusz osobowy (załącznik nr 3)
  • Oświadczenie uczestnika Projektu (załącznik nr 6)

Niezłożenie dokumentów ww terminie skutkuje brakiem możliwości udziału w projekcie i jest równoznaczne z rezygnacją z udziału w projekcie.

Miejsce składania dokumentów

Dokumenty rekrutacyjne można składać wyłącznie w formie elektronicznej  na adres e-mail: u2w@up.krakow.pl

Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Instytut Nauk Technicznych